Објавено на:

Полицаец вршел психичко насилство врз своите малолетни деца, доби кривична пријава од МВР

t

СВР Скопје – Единица за насилен криминал – Одделение за семејно насилство поднесе кривична пријава против З.Ц. од Скопје, овластено службено лице во СВР Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „загрозување на сигурноста“ по член 144 и „неизвршување судска одлука“ по член 377 од Кривичниот законик, соопштија од МВР.

Додека, од Основниот граѓански суд со решение на З.Ц. му биле изречени привремени мерки за заштита од семејно насилство на неговите малолетни деца во траење од 12 и три месеци со забрана да врши психичко насилство врз неговите малолетни деца и да ги инволвира во постапките кои родителите ги водат пред надлежните институции.

Како што соопштуваат, З.Ц. и покрај мерките, преку телефон и на социјална мрежа остварил контакт со едното малолетно дете и влијаел на градење на негативен став за мајката со цел дасе обиде да ѝ го одземе старателството и воедно го инволвирал во постапка пред надлежна институција.

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди, заради постапување спротивно на член 26 став 1 и 2 од Етичкиот кодекс за однесување на работниците во МВР, поднесе предлог за поведување на постапка за кршење на работниот ред и дисциплина по член 210 став 1 точка 10 и 20 од Колективниот договор на МВР, се наведува во соопштението.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Вкупно осум години затвор за грабнувачите на…

Виктор Милановски доби казна затвор пет години…

Москва предупредува: Поради авантурите на НАТО, украинската…

Украинската криза може да се прошири како…

Србија ја губи битката за Косово?! Вонредна…

Владата на Србија денеска одржува вонредната седница…

КАТАСТРОФА! Данка била жива откако ја прегазиле..

Двегодишното девојче Данка Илиќ, според неофицијални информации,…

(Фото) Османи ја започна кампањата од Вила…

Кандидатот за претседател од Европскиот Фронт, Бујар…