Полициска акција тргнала наопаку: Специјалците заглавиле во лифт, а дилерите го искористиле тоа и избeгале

t

Несекојдневна ситуација се случила во Тузла минатиот петок кога полициска акција пропаднала, бидејќи полициските специјалци кои требало да уапсат двајца дилери, се заглавиле во лифт на станбена зграда.

Според информациите на Кликс.ба потврдени од повеќе извори, група припадници на Специјалната единица на Полициската управа на Министерството за внатрешни работи на кантонот Тузла минатиот петок тргнале на задача во која требало да уапсат две лица осомничени за пуштање во промет на наркотични дроги..

Осомничените биле во стан на 13от кат од станбена зграда во Тузла. Меѓутоа, како што неофицијално пренесува Кликс, акцијата тргнала наопаку, бидејќи четворицата полицајци се заглавиле во лифт кој според неговата конструкција бил наменет само за две лица.

Извори на порталот Кликс наведуваат дека заглавените полицајци потоа побарале помош, а дилерите ја искористиле таквата информација како можност да избегаат.

Набргу потоа, заглавените полицајци беа извлечени од лифтот неповредени и вратени во просториите на единицата, додека дилерите се уште биле на слобода.

Засега не се знае дали и на какви санкции ќе подлежат полицајците, а од полициската управа на МВР на Тузланскиот кантон официјално не се огласиле за овој случај.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Македонските и бугарските полициски специјалци денес на…

Заедничка вежба на полициските единици при Одделот…

Додик: Германија го спречи кандидатскиот статус на…

Српскиот член на Претседателството на БиХ, Милорад…

Шолц: Западен Балкан може да му верува…

Германија ќе продолжи да ги поддржува земјите…

Шарл Мишел: На ЕУ и треба Западен…

Претседателот на Европскиот совет – Шарл Мишел…

Милановиќ за кандидатските статуси: Ако може за…

Претседателот на Хрватска, Зоран Милановиќ го коментираше…