Полицијата казнува и пешаци: Од 229 казни, дури 32 се за пешаци

t

Соопштението од МВР до медиумите го пренесуваме интегрално:
– „Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (01.02.2022) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

На територија на град Скопје изречени се вкупно 229 мерки, меѓу кои за недавање првенство на минување на пешаци 75, 28 мерки за возење без возачка дозвола, 32 санкции за прекршоци што ги чинат пешаците.

Изречени се и три санкции за зборување на мобилен телефон, две мерки за неносење на сигурносен појас…

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваме сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта.“ – Пишува во соопштението.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Дали ќе имаме мир овие празници? Огромни…

Од таму апелираат, пред се до учениците…

Шестмина повредени во сообраќајка во скопска Кисела…

Синоќа околу 23 часот во скопската населба…

Сообраќајот се одвива непречено, снег со слаб…

Сообраќајот на државните патишта се одвива во…

Пронајдена дрога, приведени две лица во Кавадарци

Претрес во Кавадарци, пронајдена дрога, приведени две…

30-дневен притвор за возачот на Палчо!

Судија на претходна постапка од Основниот кривичен…