Половина Скопје без струја поради дефект на трафостаница

t

Половина Скопје утрово пред 9 часот остана без струја поради голем дефект на 110 киловолотна станица – Запад на ЕВН. Без струја околу еден час останаа граѓаните од Општина Карпош, Ѓорче Петров и Сарај.

Екипите на ЕВН веднаш излегоа на терен за да го санираат дефектот.

Прекинот на струја предизвика проблеми во сообраќајот и сообраќајната сигнализација.

Без струја се пумпите во селата Рашче и Кондово и бунарите во Лепенец и Нерези поради дефект на ЕВН АД Скопје. Поради овој прекин во снабдувањето со електрична енергија во некои делови од градот водоснабдувањето ќе биде со намален притисок.

Како што соопшти ЈП „Водовод и канализација” – Скопје, водоснабдувањето ќе се нормализира по саницијата на дефектот од страна на ЕВН АД Скопје. 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Захарова откри на кого Лавров му рече…

Реченицата на министерот за надворешни работи Сергеј…

Лавров: Во Европската унија нема демократија туку…

Во Европската унија нема демократија туку „дисциплина…

Кина му помага на партнерот од БРИКС…

Јужна Африка ја доби првата серија кинески…

Лавров одговора на прашања на Инфомакс! Македонија…

Нема непртијателски држави и народи, туку непријателски…

(Видео) Хаос: Скопје и утрово е блокирано!

Скопје и утрово е блокирано поради Самитот…