Полојален сојузник од Косово не можете да најдете – Претседателката му порача на новиот американски амбасадор

t

Претседателката на Косово, Вјоса Османи, го прими новиот американски амбасадор во Приштина Џеф Хауинер и порача дека САД „никогаш нема да најдат попосветен и полојален сојузник“ од Косово, пренесува Економија онлајн.

„Во еден многу важен момент за двете наши земји, како индивидуално така и на билатерален план, задоволство е денеска во Приштина да ја пречекаме личноста како амбасадорот Ховние, кој е многу близок со Република Косово бидејќи претходно служел овде и ја разбира динамиката во нашата држава многу добро“, рече Османи.

Таа изјави дека Косово се променило во однос на она што го памети американскиот амбасадор, бидејќи, според неа, отишло напред.

Но, една работа остана конзистентна сето ова време, тоа е нашиот однос, партнерство и пријателство со САД“, рече Османи.

Хавениер беше дел од персоналот на специјалниот пратеник на ОН за Косово. На сослушувањето пред Комитетот за надворешни работи на Сенатот во октомври минатата година, тој рече дека доколку биде потврден како амбасадор, ќе и даде приоритет на континуираната поддршка на САД за Косово и ќе го охрабри Косово да биде конструктивно и флексибилно во разговорите за нормализирање на односите со Србија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Еден од најуспешните Македонци во Америка:…

Се пријавив во Армијата, служев во гарда…

Тахири: ЕУ да престане да ја толерира…

Поранешниот главен преговарач на Косово во дијалогот…

Груби-Агелер: Уставните измени имаат посебно значење како…

Потребата од уставни измени, интеграцијата на земјата…

Лавров: Американската политика на воена конфронтација со…

Политиката на воена конфронтација на САД и…

Вучиќ се пишмани: Одам во Тирана, ќе…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ од Никинац,…