Објавено на:

Полска го конфискува рускиот имот во Варшава: Ќе се одземат имотите на амбасадата

t

Полска го започна процесот на конфискација на рускиот имот во Варшава, вклучително и училиштата во руската амбасада, се наведува во соопштението на Министерството за надворешни работи на републиката.


„Министерството за надворешни работи соопштува дека се обратило до надлежните органи на државната управа за поведување постапка за одземање на два објекти кои не се користат за дипломатско-конзуларни цели, а кои се во незаконска сопственост на Руската Федерација, односно објекти лоцирани на: Собескова. 100 и Калечкаја 45“, се наведува во соопштението.


Во зградата на адресата Калечкаја 45 има училиште кај Руската амбасада во Полска, а на адресата Собески 100 порано живееле руски дипломати, а сега зградата е напуштена.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Што потпишаа Путин и Ким: Кој ја…

Договорот за сеопфатно стратешко партнерство што го…

Рускиот заменик МНР: Украина никогаш нема да…

Украина никогаш нема да влезе во Северноатлантската…

Путин: Русија се бори против децениска „хегемонистичка…

Русија се бори против децениска „хегемонистичка и…

Руските нуклеарни подморници испукаа „Калибри“ и „Гранит“…

Нуклеарните подморници Северодвинск и Орао од руската…

Русија потврди: И вториот авион А-50У е…

Московскиот суд издаде налог за апсење на…