Полска испрати во Украина десетици илјади артилeриcки грaнaти, минофрлaчи и фрлачи на грaнати

t

Полска ќе започне со испорака на оружје за Украина следната недела, изјави денеска полскиот премиер за новинарите.

– Префрламе одбранбено оружје во Украина. Неколку десетици илјади артилериски гранати, носиме и минофрлачи и фрлачи на гранати. Првиот транспорт ќе ја напушти нашата источна граница следната недела – рече премиерот.

Претходно беше најавено дека Полска ќе префрли лесни минофрлачи, беспилотни летала и муниција во Украина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Вотерс: Западот прави богатство од војната, ќе…

Украинците можат да престанат да умираат утре…

(Фото) “Вагнер” јавно бараат платеници за војната…

Во рускиот град Екатеринбург се поставени неколку…

Украина: Опасноста од катастрофа во Запорожје секојдневно…

Опасноста за нуклеарната централа Запорожје, на југот…

Полска размислува да го ограничи пристапот до…

Полска разгледува планови да го следи примерот…

Што ќе остане од Украина? Стремусов: Иднината…

Херсонски политичар: Иднината на Николаевската област е…