Полска ја тужи ЕУ за одземање на правото на вето!

t

Полска поднесе тужба до Европскиот суд на правдата во врска со регулативата на Европската унија за намалување на потрошувачката на гас усвоена во јули, наведувајќи дека регулативата на 27-члениот блок не е усвоена едногласно.

Полскиот заменик-министер за правда Себастијан Калета на Твитер напиша дека регулативата е во спротивност со договорите на ЕУ, додавајќи дека при нејзиното донесување не се почитувал принципот на едногласност.

Калета изјави дека тоа го блокира правото на вето на Полска, иако тоа е јасно предвидено со договорите на ЕУ.

– Ова е многу важно бидејќи ЕУ, која веќе неколку години носи нови решенија во областа на енергетиката, ја лишува Полска од можноста да го искористи правото на вето, рече тој.

Според Калета, ЕУ „се обидува да ја искористи енергетската криза за целосно да го преземе обликувањето на енергетската кошница на континентот“.

Како дел од планот за вонредни состојби што е во сила од јули, ЕУ предвиде сите земји-членки да ја намалат потрошувачката на гас за 15 проценти поради можноста за прекин на испораките на природен гас од Русија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украинскиот парламент го одобри клучниот закон за…

Пратеникот Јарослав Железниак на Телеграм објави дека…

Орбан: ЕУ не треба да почне преговори…

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека Брисел…

Орбан: Ќе стоиме со Србија ако ЕУ…

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека…

Орбан посеа паника во Европа?

Една недела пред состанокот на Европскиот совет…

Лајчак: ЕУ е подготвена за проширување

Специјалниот претставник на Европската унија за дијалогот…