Објавено на:

Полскиот премиер вели дека Европа минува низ предвоена фаза: „Буквално сѐ е можно“

t

Полскиот премиер Доналд Туск смета дека Европа минува низ предвоена ера, а тоа секој ден станува се поочигледно.
„Најалармантно сега е дека буквално секое сценарио е можно. Таква ситуација не сме доживеале од 1945 година. Знам дека ова звучи депресивно, особено за луѓето од помладата генерација, но треба ментално да се навикнеме на новата ера. Живееме во предвоена ера. Не претерувам, тоа секој ден станува се поочигледно“, изјави Туск во интервју за весникот „Паис“, коментирајќи ги зборовите на новинарот за наводната закана за земјите од НАТО од Русија и одговарајќи на прашањето за „неизбежноста на војната“. Во исто време, рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Русија нема да се бори со НАТО, тоа е само глупост.

Неодамна на Запад сè почесто се слушаат идеи за директен вооружен конфликт меѓу алијансата и Руската Федерација. Кремљ истакна дека Руската Федерација не претставува закана, не се заканува никому, но нема да игнорира дејствија кои се потенцијално опасни за нејзините интереси. Покрај тоа, во последниве години, Руската Федерација забележа невидена активност на НАТО во близина на нејзините западни граници. Алијансата ги проширува иницијативите и го нарекува „зауздување на руската агресија“. Москва постојано изрази загриженост за акумулацијата на силите на сојузот во Европа. Руското МНР изјави дека Русија останува отворена за дијалог со НАТО, но на рамноправна основа, додека Западот мора да се откаже од курсот на милитаризација на континентот.

Рускиот претседател Владимир Путин, во интервју со американскиот новинар Такер Карлсон, детално објасни дека Москва нема да ги напаѓа земјите на НАТО, тоа нема смисла. Рускиот лидер истакна дека западните политичари редовно го заплашуваат своето население со имагинарна руска закана за да го одвлечат вниманието од внатрешните проблеми, но „паметните луѓе совршено разбираат дека ова е лажно“. Путин додаде дека западните земји почнале да сфаќаат дека стратешкиот пораз на Русија во конфликтот со Украина е невозможен, па затоа треба да размислуваат за нивните следни чекори, додека Руската Федерација е подготвена за дијалог.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Полска повикува на долгорочно вооружување на Европа

Полскиот министер за надворешни работи Радослав Сикорски…

Се очекува рекордно топло лето во Европа!

Летото 2024 година во Европа се очекува…

Гаден предатор се шири низ Европа, дали…

Азискиот стршлен првпат се појави во Европа…

Полска ќе вложи 10 милијарди злоти за…

Полскиот премиер Доналд Туск денеска најави дека…

Нова заканувачка изјава на Медведев: НАТО нѐ…

Во случај Украина да користи ракети со…