Објавено на:

Полуфинале Ѓоковиќ-Алкараз на завршниот Матсерс во Торино!

t

Карлос Алкараз е противникот на Новак Ѓоковиќ во полуфиналето на завршниот Мастерс кој се игра во Торино! Шпанецот го победи Данило Медведев со 2:0 (6:4, 6:4) и со тоа закажа средба со најдобриот тенисер во историјата. Во второто полуфинале ќе играат русинот Медведев и Синер.


Значи, првопласираниот Алкарас против второпласираниот Ѓоковиќ, односно првопласираниот Синер против второпласираниот Медведев.
Натпреварот меѓу Алкараз и Медведев траеше час и 20 минути.
Првиот сет траеше 39 минути, а Алкараз во дуелот влезе со многу повеќе енергија. Демнеше шанса до седмиот гем, а потоа паузираше без да загуби поен на сервис на Русинот.
Тоа многу му значеше на Алкараз, кој не е во најдобра форма, на психолошки план, па вториот сет почна добро. Шпанецот дојде до брејк поени, но потоа Медведев се врати и влегуваше во трка игра по натпревар.
Ѓоковиќ и Алкарас досега одиграа четири натпревари, а моменталниот резултат е 4:4.
Тоа ќе биде вистинско уживање.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Како одговор на Ѓоковиќ „Голема Албанија“ на…

„Фејсбук“ профилот на Асоцијацијата на тениски професионалци…

Ѓоковиќ против Синер за најголемата награда во…

Новак Ѓоковиќ и Јаник Синер вечерва ќе…

Полуфинале Ѓоковиќ-Алкараз на завршниот Матсерс во Торино!

Карлос Алкараз е противникот на Новак Ѓоковиќ…

Ѓоковиќ: Едвај се спасив – ме давеше…

Најдобриот тенисер на планетата, Новак Ѓоковиќ, се…

Ѓоковиќ лесно до осминафиналето на Мастерсот во…

Првиот светски рекет Новак Ѓоковиќ вечерва го…