Објавено на:

Помошта за Украина ќе причека: Американскиот Конгрес го одложува гласањето за неколку недели

t

Гласањето во американскиот Конгрес за помош за Киев ќе биде одложено уште неколку недели. Како што пишува „Блумберг“, станува збор за гласањето првично предвидено за на 9 април.

Според публикацијата, претседателот на Претставничкиот дом, Мајк Џонсон, сè уште бара начини да ја омекне републиканското противење. Досега Џонсон не одлучил какви отстапки да бара од претседателот Џо Бајден и не им дал на републиканците план за пакет помош.

Тој претходно порача дека Конгресот ќе може да расправа за нацрт-законот за обезбедување помош на Украина по враќањето од одмор на 9 април и вети дека нема да го одложува прашањето.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Рама: Косово да прифати сè што се…

Албанскиот премиер Еди Рама во интервју за…

САД го поддржуваат Преспанскиот договор, тоа го…

Елизабет Ален, потсекретарка за јавна дипломатија и…

Слобода или екстрадиција? Денеска ќе се знае…

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж денеска се…

Стапи во сила законот за мобилизација во…

Во Украина стапи во сила оспоруваниот закон…

Макрон го покани Путин на „Денот Д“…

Претседателот на Франција, Емануел Макрон го покани…