Објавено на:

Поради корупција уапсен е рускиот заменик министер за одбрана Тимур Иванов

t

Русија уапси министер поради примање мито. 

Рускиот заменик министер за одбрана, Тимур Иванов е уапсен под сомнение за корупција, објави синоќа Рускиот истражен комитет. Поради ова кривично дело министерот може да се соочи со голема парична казна или затворска казна од повеќе од десет години, во зависност од тежината на делото. Откако почна војната во Украина на 24 февруари 2022 година, повеќе лица од Министерството за одбрана починаа под сомнителни околности. 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Членките на НАТО кои се соседи со…

Шест земји членки на НАТО, кои се…

Столтенберг го повика НАТО да ги укине…

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ја…

Русија редовно одржува вежби на стратешките нуклеарни…

Русија редовно одржуваше и продолжува да одржува…

Путин одобри користење на американските средства во…

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша указ за…

ЕУ не планира да ѝ ги врати…

Европската унија нема намера да ги врати…