Поради полaрните темпертури кои доаѓаат, се затвaраат сите училишта во Албанија

t

Првите три дена, односно од понеделник до среда, следната недела, во Албанија се затвораат сите училишта, поради најавата за поларни температури кои ќе ја зафатат земјата.

– Оваа важна одлука е донесена, бидејќи во наредните денови се очекуваат многу ниски температури, кои се вонредни температури за земја како нашата. Во некои области ќе достигне и до-17 степени Целзиусови, објави на Фејсбук министерката за образование, Евис Куши.

Наведува дека апсолутен приоритет во секое време е здравјето и благосостојбата на децата и поради оваа причина е одлучено да нема настава во сите училиштата.

– Секако доколку прогнозите не се покажат точни, а температурите ќе бидат поприфатливи, ќе ја разгледаме оваа одлука и ќе бидеме во постојана комуникација со вас, бидејќи за нас процесот на учење е од приоритетно значење, додава Куши.

Изгубените часови, објаснува таа, ќе бидат дополнети во договор со локалните канцеларии за образование, за што навремено ќе бидат информирани сите образовни институции.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Најголемото хрватско знаме во светот ќе се…

Најголемото хрватско знаме во светот пристигна и…

Сали Бериша останува „персона нон грата“ во…

Поранешниот албански претседател и експремиер Сали Бериша останува непожелен…

Тројца се од Македонија: 19 aлбански репрезентативци…

Кога ќе се погледнат личните карти на…

Грчкиот градоначалник поради кој Албанија доби вето…

Уапсениот градоначалник на јужната албанска општина Химара, Фреди…

Васил Стерјовски се сретна со Македонците во…

Претседателот на единствената македонска партија во Албанија,…