Објавено на:

Поранешен заменик командант на НАТО порача: Западот да се подготви за војна со Русија

t

Се повеќе има реакции на вчерашната изјава на британската министерка за надворешни работи Лиз Трас која порача дека руските сили треба да бидат протерани од цела Украина.

Поранешниот заменик командант на НАТО за Европа, генерал Ричард Ширеф, рече дека тоа е „апсолутно вистинскиот пристап“.

-Таквиот пристап треба да биде придружен со значителни ресурси. Ова треба да се направи правилно, преку Алијансата како целина, изјави Ширеф за Би-Би-Си.

Генералот Ширеф предупредува дека рускиот претседател Владимир Путин на тоа би можел да одговори со агресија, но посочува дека ескалацијата е неопходна „за да се покаже дека Западот е сериозен“.

-Војната со Русија е најлошото сценарио, но подготвувањето за најлошото сценарио веројатно би можело да го одврати Путин бидејќи на крајот Путин ја почитува само силата, заклучил генералот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Медведев го подбра Шолц: Германецот лаже и…

Заменик-шефот на рускиот Совет за безбедност Дмитриј…

Зеленски: Не смееме да дозволиме непријателот да…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика Украинците…

Русите влегоа во Авдеевка од нов правец,…

Руските трупи влегле во Авдеевка од нов…

Русија-Египет: Признавање на Палестинската држава ќе значи…

Претседателите на Русија и Египет, Владимир Путин…

Белата куќа со коментар за кандидатурата на…

Џон Кирби, координатор за стратешки комуникации во…