Поранешен член на Вагнер осуден на шест години и 11 месеци затвор

t

Руски суд осуди поранешен член на платеничката група Вагнер на шест години и 11 месеци затвор поради отворање оган врз полицајци, јавува Анадолија.

Во Регионалниот суд во Ростов се одржа рочиште за случајот во кој на поранешниот член на Вагнер, Павло Николин му се суди за отворање оган врз полицијата во градот Новошахтинск. Судот го осуди Николин на шест години и 11 месеци затвор.

Еден полицаец бил ранет кога Павел Николин отворил оган врз возило во кое се превезувале полицајци во градот Новошахтинск, Ростовска област, на 6 декември.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ковачевски: Јасно е дека граѓаните не казнија…

Лидерот на СДСМ, Димитар Ковачевски вечерва порача…

Пендаровски: Резултатите не се такви какви што…

Резултатите не се такви какви што ги…

Полиција пред штабот на „Вреди“ додека ДУИ…

Кордон полицајци е распореден пред штабот на…

Битиќи: Коалицискиот капацитет ќе биде одлучувачки за…

„За вториот круг на претседателските избори клучно…

Уапсен Турчин на Деве Баир, на увид…

Вчера во 20.25 часот на Граничниот премин…