Поранешниот cyдија Туфергџиќ: Се подготвува финално решение со Бугарија

t

Поранешниот судија Владимир Туфегџиќ на својот ФБ профил вечерва изрази јасен став за изјавата на евроинтегративниот шеф Бојан Маричиќ за постоење/признавање на македонско малцинство во Бугарија.

-Денешната изјава на министерот за евроинтеграции, за “принципиелното” немешање во прашањето за македонското малцинство во Бугарија, дадена првиот ден од стапувањето на функција, според мене е вовед во финалното решение на спорот кое ќе следи.

Со ваквата изјава јасно се става до знаење дека во наредниот период се во тек завршните подготовки за финалното решение, решение за кое во изминатиот период се направени сите подготовки да се изолираат и неутрализираат од значаен јавен простор сите здраворазумни луѓе и интелктуалци, заради било какво битно влијание кое би можело да предизвика проблем, пишува тој на ФБ

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

И бугарското МНР ни го честиташе Илинден:…

Срдечна благодарност за искрените честитки од нашите…

Бугарската Фондација “Македонија”: Можете да славите или…

Бугарската фондација во Македонија позната по нивните…

(Видео) Мицкоски го продаде кучата: Oдби да…

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во гостување…

Закажани избори во Бугарија – СДСМ може…

Бугарскиот претседател, Румен Радев, денеска распиша предвремени…

Хаос во Бугарија: Силни експлозии во складишта…

Две експлозии се случија рано утринава по пожар во…