ПОСЛЕДНА ВЕСТ: После Турција, Палевски сакал да пребега во оваа земја?!

t

Првоосомничениот Љупчо Палевски Палчо моментално се наоѓа во затвор во Турција, каде што побегнал по делото.

„Тој е единствениот кој ја знае вистинската вистина. Веќе ја објави приказната дека бил во врска со мајката на девојчето“, им открива Ирена Мулачка. Редакцијата на „Фокус“ ​​се наоѓа во една од многуте згради што ги изградил Палевски, „контроверзен претприемач“, човек со 100 кривични пријави без отслужен ден затвор, поранешен новинар и издавач, земјоделски инженер кој се поврзува со тајната службите, полицијата и политиката.

Тој е, ни велат, дел од „урбаната мафија“ која ги смени политичките определби од лево во екстремна десница. Од прозападњаци до русофили и како човек кој имал пристап до секој премиер, на својот канал на Јутјуб објавувал снимки од тајната полиција. Тој ја основа политичката партија Десна и планирал да учествува на претстојните парламентарни избори кои ќе се одржат напролет следната година.

Членови на неговата партија и неговите идолопоклоници се и тројцата осомничени за киднапирањето на Вања – Велибор Манев, Боре Видевски од Велес и Влатко Кешишев од Штип, кои неколку дена по злосторството завршија во притвор. Веднаш признале дека ја киднапирале Вања и дека тоа го направиле по наредба на Палевски. Тие рекоа дека тој ги пренел информациите за движењата на Вања што ги добил од нејзиниот татко.

Палевски, пак, според објавите на Фејсбук, продолжил нормално да комуницира и по делото.

Неколку дена по убиството, се претпоставува дека Палчо, гледајќи дека ситуацијата му излегува од контрола, отишол прво во Белград, а оттаму преку Бугарија во Турција. Неговиот адвокат Васко Стојков го однел во Белград, но, како што рече, не знаел што се случува и која е позадината. Наводно, Палевски му рекол дека оди на закажан лекарски преглед. Адвокатот е приведен и во четвртокот вечерта по 48-часовниот притвор е пуштен на слобода.

Стефан Димковски го возел Палевски од Белград до Софија, а потоа во Турција. Тој бил уапсен на граничниот премин кога од Грција влегувал во земјава. Тој е осуден на 30 дена затвор и му се заканува затворска казна до десет години. Тој за време на апсењето на новинарите им изјави дека не учествувал во ништо незаконско, но доколку биде прогласен за виновен, му се заканува казна затвор до десет години. Палевски бил уапсен кога се обидел од Турција да премине во Сирија, пишува Јутарњи лист.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ванковска: Мојата цел не беше да победам,…

Кандидатот за претседател на Левица, Билјана Ванковска…

Ковачевски: Јасно е дека граѓаните не казнија…

Лидерот на СДСМ, Димитар Ковачевски вечерва порача…

Пендаровски: Резултатите не се такви какви што…

Резултатите не се такви какви што ги…

Полиција пред штабот на „Вреди“ додека ДУИ…

Кордон полицајци е распореден пред штабот на…

Битиќи: Коалицискиот капацитет ќе биде одлучувачки за…

„За вториот круг на претседателските избори клучно…