После Тиранската, Тексашка платформа: Тексашките Републиканци подготвуваат референдум за отцепување од САД во 2023 година!

t

Републиканците од Тексас се залагаат за референдум за да се одлучи дали државата треба да се отцепи од САД.

Барањето на Тексашаните да им биде дозволено да гласаат за ова прашање во 2023 година беше една од многуте точки усвоени во партиската платформа на Тексашките Републиканци по минатонеделната државна конвенција во Хјустон.

Под делот насловен како „Државен суверенитет“, платформата вели: „Согласно член 1, дел 1, од Уставот на Тексас, федералната влада го наруши нашето право на локална самоуправа. Затоа, федерално овластено законодавство што го ги прекршува 10-те Амандманските права на Тексас треба да бидат игнорирани, спротивставени, одбиени и поништени.

„Тексас го задржува правото да се отцепи од Соединетите држави, а законодавниот дом на Тексас треба да биде повикан да донесе референдум во согласност со тоа.

Во друг дел, платформата наведува дека републиканците од Тексас сакаат државното законодавство да усвои нацрт-закон на својата следна седница „со кој се бара референдум на општите избори во 2023 година за луѓето од Тексас да одредат дали државата Тексас треба повторно да го потврди или не нејзиниот статус како независна нација“.

Митот дека Тексас може да се отцепи од САД продолжува поради историјата на независноста на државата, според The ​​Texas Tribune. Тексас прогласи независност од Мексико во 1836 година и помина девет години како своја нација пред да стане американска држава. Тексас потоа се отцепи од Унијата во 1861 година пред да биде повторно примен по крајот на Граѓанската војна во 1870 година.

Уставот на САД не предвидува отцепување на државите и во 1869 година, Врховниот суд пресуди во Тексас против Вајт дека државите не можат еднострано да се отцепат од Унијата.

„Ако имало некое уставно прашање решено со Граѓанската војна, тоа е дека нема право на отцепување“, напиша еднаш покојниот судија Антонин Скалија.

Сепак, современите сецесионистички напори продолжуваат во државата со децении – и повиците за отцепување имаат тенденција да станат погласни кога демократ е претседател, според Трибјун.

Не е јасно колку е популарен напорот меѓу Тексашаните, но веб-страницата на Тексашкото националистичко движење тврди дека речиси половина милион Тексашани ги поддржуваат напорите „Тексас повторно да стане независна нација“.

Напорите на движењето беа промовирани од републиканците од Тексас. Минатата година, државниот претставник Кајл Бидерман воведе предлог-закон со кој се бараше референдум за „Текзит“, кој беше поддржан од претседателот на републиканската партија на Тексас, Ален Вест.

На нацрт-законот негативно гледаат и демократите и републиканците, при што републиканскиот државен претставник Џеф Лич го означи како „срам за држават“ и „дефиниција за бунт“.

Покрај прашањето за референдум, делегатите гласаа и за повеќе од 270 други точки од платформата додека се одвиваше конвенцијата во саботата. Гласовите ќе бидат преброени и заверени во Остин, но ретко се случува точка да биде отфрлена, изјави партискиот портпарол Џејмс Весолек за The Tribune. Тој беше контактиран за дополнителен коментар.

Тексашките републиканците, исто така, одобрија резолуција со која се прогласува дека претседателот Џо Бајден „не е легитимно избран“, сигнализирајќи ја континуираната поддршка за тврдењата на поранешниот претседател Доналд Трамп за широко распространета изборна измама на претседателските избори во 2020 година.

Новата партиска платформа на Тексас републиканците, исто така, повика на целосно укинување на Законот за правата на глас од 1965 година.

Други точки, исто така, укажаа на понатамошно поместување на десно за партијата, давајќи им важност на културните прашања. Платформата ја опишува хомосексуалноста како „ненормален избор на начин на живот“, а исто така изјавува дека партијата се противи на „сите напори за потврдување на трансродовиот идентитет“.

Платформата, исто така, повикува на целосна забрана на абортусот. Абортусот во моментов е забранет по околу шест недели од бременоста во Тексас, но неизбежна пресуда од Врховниот суд на САД може да ја поништи одлуката во Роу против Вејд со која се гарантираат правата на абортусот на национално ниво и да се активира закон во Тексас што го прави абортусот незаконски.

Исто така, бара државниот законодавен дом да донесе закон со кој се забранува наставата за „сексуално образование, сексуално здравје или сексуален избор или идентитет во кое било јавно училиште во кое било одделение“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Членките на НАТО кои се соседи со…

Шест земји членки на НАТО, кои се…

По четири година битка со безмилосната болест,…

По долга борба со тешка болест, почина…

Столтенберг го повика НАТО да ги укине…

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ја…

Малолетници се степале во локал на Бит…

На 23.05.2024 во 20.00 часот во СВР…

Вучиќ: Најмногу ме погоди што Македонија гласаше…

Српскиот претседател Александар Вучиќ вечерва во интервју…