Објавено на:

Постарите од 18 години ќе можат да купуваат 25 грама дневно: Канабисот за лична употреба легален во Германија од понеделник

t

Легализацијата на канабисот за лична рекреативна употреба, како што ќе биде од понеделник во Германија, останува исклучок во светот.

Во Европската унија, Малта беше првата земја што тргна на тој пат, а потоа Луксембург и сега Германија.

На друго место во светот, Уругвај и Канада се ретки примери на земји кои ја легализирале марихуаната.

Легализацијата на ова психотропно растение за медицинска употреба е пораспространета, а моментално се користи во околу 50 земји.

Малта беше првата европска земја која го легализираше одгледувањето и консумирањето марихуана во приватната сфера.

Законот донесен во декември 2021 година дозволува поседување на седум грама канабис и одгледување на четири растенија. Потрошувачката на јавно место или пред малолетници останува забранета.

Во Луксембург, од јули 2023 година, законот дозволува одгледување канабис со ограничување од четири растенија по домаќинство. Дозволена е лична потрошувачка.

Во Германија од 1 април на лицата над 18 години ќе им биде дозволено да купуваат канабис, до максимум 25 грама дневно, преку непрофитни здруженија. Ќе може да се одгледуваат и до три растенија за лична употреба.

Спротивно на популарното верување, продажбата и потрошувачката на хашиш и марихуана не е легална во Холандија, но се толерира особено во таканаречените кафулиња.

Експериментот започна на крајот на 2023 година во два холандски града со цел да се воспостави правна рамка за одгледување и снабдување со канабис за кафулиња, кои досега се снабдуваа тајно.

Во Шпанија, производството за лична потрошувачка се толерира на приватни места, но трговијата и јавната потрошувачка се забранети.

Португалија ги декриминализираше канабисот и тешките дроги во 2001 година. Употребата повеќе не е нелегална, ниту поседувањето за лична употреба. Но сообраќајот и трговијата остануваат забранети.

Грузија ја декриминализираше потрошувачката на канабис во 2018 година, со одлука на Уставниот суд, но без укинување на забраната за продажба и одгледување канабис.

Во декември 2013 година, Уругвај беше првата земја во светот што го легализираше производството, дистрибуцијата и потрошувачката на канабис. Во таа земја е можно домашно одгледување за лична потрошувачка и купување во аптека.

Во Мексико, Врховниот суд ја декриминализираше рекреативната употреба на марихуана во јуни 2021 година.

Канабисот сè уште е нелегален во Јамајка, но од 2015 година, поседувањето и одгледувањето во мали размери се декриминализирани.

Во октомври 2018 година, Канада стана првата земја од Г7 што го легализираше рекреативниот канабис.

Канадското законодавство го ограничува личниот имот на 30 грама и четири растенија по домаќинство. Останува на канадските провинции да организираат продажба во овластени продавници, јавни или приватни.

Во САД, употребата, продажбата и поседувањето на канабис сè уште е забранета со федералниот закон. Но, многу држави воведоа исклучоци за медицинска и рекреативна употреба. Денес, личната рекреативна потрошувачка е дозволена во околу 20 американски држави.

Во 2018 година, Уставниот суд на Јужна Африка го прогласи законот за забрана на приватната потрошувачка на канабис за неуставен и го повика парламентот да подготви закон за да ја одрази одлуката.

Тајланд е исклучок во Азија.

Во јуни 2022 година, земјата го отстрани канабисот од списокот на наркотици и го декриминализираше неговото одгледување, консумирање и продажба. Но, оттогаш актуелната влада се обидува да го смени курсот, со најавата во февруари 2024 година на легислатива што повторно ќе ја направи рекреативната употреба на марихуана нелегална.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Германија досега замрзна руски имот во вредност…

Во Германија досега е замрзнат руски имот…

Ексклузивно писмо: Франција, Италија и Германија го…

Чекорите што ги презеде Косово не ги…

Шолц: Германија е подготвена да ја поддржи…

Германскиот канцелар Олаф Шолц му честиташе на…

Германија: „Северна Македонија“ има обврска да го…

Северна Македонија има обврска да го почитува…

Германските политичари се сѐ почесто жртви на…

По нападот врз европратеникот на СПД Матијас…