Постои ли ризик за Руска инвазија на Украина? – Русија повлекува 10.000 војници од границата

t

Русија во саботата објави дека повеќе од 10.000 војници ги завршиле едномесечните вежби во близина на Украина, поради обвиненијата на Западот дека Москва подготвувала инвазија на нејзиниот поранешен советски сосед.

Во соопштението на Министерството за одбрана се вели дека вежбите за силите на Јужниот воен округ се одржале во низа јужни региони, вклучувајќи ги Ростов, Краснодар и Крим, кои Москва ги зазеде од Украина во 2014 година.

Но, вежбите се одржаа и подалеку, вклучително и во Ставропол, Астрахан, севернокавкаските републики, па дури и во кавкаскиот сојузник на Русија, Ерменија.

Министерството за одбрана соопшти дека војниците се враќаат во своите постојани бази и дека единиците за подготвеност ќе бидат подготвени за новогодишните празници.

Западните земји ја обвинија Русија дека собрала над 100.000 војници во близина на Украина пред можна зимска инвазија.

Според проценките на Киев, бројот на руски војници долж границите на Украина е зголемен од околу 93.000 војници во октомври на 104.000 сега.

Русија вели дека е слободна да ги движи своите сили на нејзина територија како што смета дека е соодветно и негира дека планира напад од големи размери.

На Западот му предложи големи безбедносни барања, велејќи дека НАТО не смее да прима нови членки и се обидува да им забрани на Соединетите Држави да основаат нови бази во поранешните советски републики.

Тензиите достигнаа точка на вриење во средата кога претседателот Владимир Путин рече дека Русија ќе преземе „соодветни одмазднички“ воени чекори како одговор на, како што рече, „агресивниот став на Западот“.

Но, тој го намали звукот следниот ден, велејќи дека видел „позитивна“ реакција од Соединетите Држави на руските безбедносни предлози и рече дека разговорите ќе се одржат следниот месец.

Висок американски функционер изјави дека Вашингтон е „подготвен да се вклучи во дипломатијата уште на почетокот на јануари“, и билатерално и преку „повеќе канали“.

Во саботата, претставник на германската влада изјави дека Москва и Берлин се договориле за средба на „почетокот на јануари“.

Германскиот лидер Олаф Шолц и Путин во телефонски разговор во четвртокот се согласија на средбата меѓу дипломатскиот советник на канцеларката, Јенс Плоетнер, и директорот на Кремљ за односите со Украина, Дмитриј Козак.

Во интервјуто во петокот, висок функционер за безбедност на Украина изјави за АФП дека не постои ризик од неизбежна руска инвазија.

Киев се бори со проруските сепаратисти веднаш откако Москва го анектираше Крим во 2014 година во конфликт кој однесе над 13.000 животи.

Западот долго време го обвинува Кремљ дека им дава директна воена поддршка на проруските сепаратисти во источна Украина. Русија ги негира тврдењата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Повеќе од 1.500 луѓе се евакуирани од…

Повеќе од 1.500 луѓе се евакуирани од…

Стапи во сила законот за мобилизација во…

Во Украина стапи во сила оспоруваниот закон…

„Вашингтон пост“: Русија демонстрира воена и економска…

И покрај очекувањата на Западот, Русија успеа…

Макрон го покани Путин на „Денот Д“…

Претседателот на Франција, Емануел Макрон го покани…

Фински функционер открива: Какво е расположението за…

Идејата за испраќање трупи за поддршка во…