Потресно видео: “На наш јазик, македонски” Низ што сѐ поминал овој измачен народ во “лулката на демократијата” Грција?!

t

Македонскиот јазик живее во Егејска Македонија преку тамошните Македонци, особено повозрасните кои чисто го зборуваат нашиот и јазикот на нивните предци.

Во продолжение проследете видео објавено на Твитер, во кое бабичка зборува за своите роднини, Макеоднци и кажува дека е Макеонска и дека зборува на “наш, македонски јазик”, а потоа ја поправа жена која од вели “Ова не е Македонија, ова е Грција”…

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

МНР потврди: Македонка почина во сообраќајна несреќа…

Македонска државјанка почина во сообраќајна несреќа во…

(Видео) Ново видео од пцовките на Даку…

По обидот за извинување од страна на…

Трагедија! Скопјанка загина во сообраќајка во Грција,…

Жена од Македонија загина во тешка сообраќајна…

(Видео)„Бизнис инсајдер“: Ќе се гради „Дубаи во…

Грција го гради најголемиот и најзелениот паметен…

Ципрас: Единствениот пат кон европска иднина на…

„Се потврди на секое ниво дека Преспанскиот…