Објавено на:

Пољаците откриваат, Америка има пekолен план за братоубиствена вojна на Русија

t

САД и НАТО имаат намера да ги прекинат преговорите со Русија за безбедносните гаранции за да предизвикаат војна меѓу Москва и Киев, пишува весникот „Мисл полска“.

Авторот на написот прашува дали има смисла Русија да продолжи да се среќава со претставниците на Западот, со оглед на нивната позиција.

Верувам дека нема да има ништо од преговорите, бидејќи САД и нивното суштество НАТО очигледно се обидуваат да го ескалираат конфликтот“, се вели во текстот.

Како што е прецизирано, Вашингтон се обидува да ја вовлече Москва во војна во која нема намера да учествува.

„Американското раководство не сака нуклеарна војна, бидејќи во неа нема да има победник. „Им треба војна во Украина и се обидуваат да ја вовлечат Русија во неа“, смета авторот на написот.

Тој, исто така, не ја исклучува можноста во случај на хипотетички воени операции, Полјаците да бидат вовлечени во војната и го забележува цинизмот од обидите за поделба на блиските народи.

„Ѓаволскиот план предвидува создавање ситуација во која претставниците на рускиот и украинскиот народ, кои имаат заеднички верски, културни и главно етнички корени, меѓусебно ќе се убиваат во конфликт“, се вели во написот.

На 12 јануари во Брисел се одржа состанок на Советот Русија-НАТО, додека на 9 до 10 октомври се одржаа руско-американските преговори за безбедносните гаранции во Женева.

Повод за разговорите беше нацрт-договорот за безбедносните гаранции што Москва го испрати до Вашингтон и неговите сојузници во декември. Документот, меѓу другото, вклучува одредби за меѓусебно нераспоредување на ракети со среден и краток взаемен дострел, одбивање за натамошно проширување на НАТО на сметка на поранешните советски републики и намалување на бројот на воени вежби.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кој “ќари” од војната? Лани била најуспешна…

Продажбата на американско оружје во странство се…

Германската МНР: Ние водиме војна против Русија

Шефот на германската дипломатија Аналена Бербок изјави…

Русија: Доказ дека Западот планирал војна со…

По денешната одлука на Германија да испрати…

САД контра Турција: Шведска и Финска се…

Портпаролот на американскиот Стејт департмент, Нед Прајс, изјави…

По Бајден и Трамп, доверливи документи пронајдени…

Адвокатот на поранешниот потпретседател Мајк Пенс открил…