По изјавата на Путин, Бајден итно го свика советот за безбедност

t

Американскиот претседател Џозеф Бајден свика состанок на тимот за национална безбедност поради ситуацијата во Украина, јавуваат медиумите.
„Неименуван претставник на Белата куќа рече дека Бајден се сретнал со тимот за национална безбедност за да ги добие најновите информации за Русија и Украина“, објави Ројтерс.

Веста дојде набргу откако рускиот претседател Владимир Путин објави дека одлуката за признавање на самопрогласените Народни републики Доњецк и Луганск ќе биде донесена денеска.
Инаку, на вонредниот состанок на Советот за безбедност на Русија, на кој беше одлучено евентуалното признавање на ДНР и ЛНР, министрите за надворешни работи и за одбрана на Русија, Сергеј Лавров и Сергеј Шојгу се изјаснија за поддршка на признавањето. на двете самопрогласени републики.

Истото мислење го изразија и другите членови на Советот за безбедност.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

„Илинденска“ Скопје via Москва: Директни пипци од…

Ќерката на вицепремиер во земја членка на…

Полска бара земјите од ЕУ да ја…

Полскиот министер за надворешни работи Радослав Сикорски…

Зеленски: Подготвуваме уште четири нови безбедносни договори

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска објави дека…

Директорката на американската тајна служба: Неуспехот при…

Неуспехот да го обезбеди поранешниот американски претседател…

Кремљ го поздрави ставот на Зеленски за…

Русија денеска позитивно одговори на коментарите на…