Објавено на:

По масовните демонстрации: Претседателот на Шри Ланка избега од земјата

t

Незадоволството во Шри Ланка се влоши во последните недели бидејќи земјата ги затвори училиштата и го рационализираше горивото, при што инфлацијата достигна речиси 55 отсто во јуни.

Претседателот на Шри Ланка, Готабаја Раџапакса побегна од земјата, пренесе синоќа Би-Би-Си. Неговиот брат, поранешниот министер за финансии, Базил Раџапакса, исто така ја напуштил земјата.

Демонстрантите бараа претседателот и премиерот да си заминат или ќе се соочат со многу поголеми демонстрации.

Според Би-Би-Си, се очекува и премиерот да ја напушти земјата.

Претседателот на Шри Ланка претходно вети дека ќе поднесе оставка. Неговиот помлад брат бил спречен да ја напушти земјата пред 24 часа, но сега наводно е на пат за САД.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ