Објавено на:

По Призрен, Али Ахмети прогласен за почесен граѓанин и на Тирана

t

Советот на општина Тирана на денешната седница донесе одлука со која за почесен граѓанин го прогласи претседателот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети, јавија медиумите.

– На предлог на градоначалникот Ерион Велиај, Советот на општина Тирана денеска едногласно одлучи да му додели титула „Почесен граѓанин“ на албанскиот политичар Али Ахмети, во знак на благодарност за целиот негов придонес кон албанската заедница во Македонија, јавија медиумите.

Титулата почесен граѓанин на Ахмети се очекува да му биде врачена на 2 мај, од страна на Велиај.

Претходно за почесен граѓанин Ахмети беше прогласен во косовскиот град Призрен

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Стерјовски: Македонците и седум други малцинства не…

Македонците во Албанија, заедно со претставници на…

Советот на ЕУ одобри 13 милиони евра…

Советот на ЕУ објави дека одобрил доделување…

Врховниот суд на Албанија ја потврди затворската…

Врховниот суд на Албанија во петокот ги…

(Видео) НОВ СКАНДАЛ: „Тирана, Скопје и Приштина„…

УЕФА покрена истрага против Албанската Фудбалска Федерација,…

ЕУ откри измама со ИПАРД фондовите во…

Средства во износ од 33 милиони евра…