По речиси два месеци од тpaгедијата: Утре ќе биде поништeна лиценцата за туристичка дејност на „Беса транс“

t

Министерот за економија Крешник Бектеши на денешната прес-конференција информираше дека утре ќе биде поништена лиценцата за туристичка дејност на туристичката агенција „Беса транс“, со чиј автобус се случи сообраќајната несреќа во која животот го загубија 46 лица.

Бектеши соопшти дека денеска во Министерството за економија пристигнал извештајот од Инспекторатот за труд што се однесува на лиценцата за туристичка дејност на туристичката агенција „Беса транс“, според кој има разлика во сите информации за лиценцата кои што ги има таа агенција за транспорт.

Министерот додаде дека на барање на Министерството за економија, Пазарниот инспекторат ќе направи дополнителна контрола на условите и начинот на функционирање на „Беса транс“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

„Не веруваме дека ќе ги најдеме живи“…

Спасувачките екипи ја прекинаа потрагата по шест…

Момче влегло во замрзнувач и се смрзнало…

Се сомнева дека малото момче од Кордоба…

Трагедија: Загина 29-годишно момче на патот Прилеп-Градско

Загина 29-годишно момче од Прилеп во сообраќајна…

Втор случај со починато бебе во Неготино…

Бебе на возраст од неколку недели починало…

Трагедија: Пронајдена мртва жена во Аеродром

Вчера во 17.40 часот во Полициската станица…