Објавено на:

По случувањата во Запорожје: Макрон е исклучително загрижен за нуклеарната безбедност

t

Францускиот претседател Емануел Макрон е исклучително загрижен поради ризикот за нуклеарната безбедност како последица на руската инвазија и наскоро се очекува да предложи конкретни мерки за обезбедување на пет украински нуклеарни локации, соопшти денеска Елисејската палата.

„Русија и Украина треба да постигнат сигурен договор врз основа на тие предлози, дадени според критериумите на Меѓународната агенција за атомска енергија за заедничко обезбедување на тие локации“, се додава во соопштението на француското претседателство.

Францускиот претседател „остро го осудува секое нарушување на интегритетот на цивилните нуклеарни постројки на Украина“ од страна на руските сили при извршувањето на нивната воена агресија врз Украина.

„Неопходно е да се гарантира нивната безбедност“, се додава во соопштението, во кое уште се посочува дека Русија треба да дозволи слободен, редовен и непречен пристап на персоналот кој работи во овие електрани, за да гарантира продолжување на нивната работа во целосна безбедност.

Извор: Фокус

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Северна Кореја тестираше ракета способна да ги…

Тестот на проектилот со долг дострел доаѓа…

Макрон: Украина да не се радува премногу…

Францускиот претседател рече дека за време на…

Макрон е подготвен да го обнови дијалогот…

Доколку претседателот Путин има сериозни предлози и…

Албанска опозиција: Изградбата на прифатни центри за…

Албанската опозициска Демократска партија остро реагираше по…

Македонија и САД потпишаа Меморандум за експерска…

Македонија и САД денеска потпишаа Меморандум за…