Објавено на:

По три дози: Полскиот претседател заразен со Корона вирусот

t

Полскиот претседател Анджеј Дуда е позитивен на тестот за Ковид-19 и се самоизолира, изјави во средата шефот на неговиот кабинет Павел Сзрот.

„Претседателот е добро, нема тешки симптоми и е под постојана медицинска нега“, напиша Сзрот на Твитер.

Сзрот рече дека претседателот примил три дози вакцина против Ковид во април, јуни и декември минатата година.

Полското Министерство за здравство во средата објави дневно зголемување од 17.196 случаи и 632 смртни случаи поврзани со Ковид.

Полска има една од најниските стапки на вакцинација во Европа -околу 63 проценти од возрасната популација – и една од највисоките стапки на смртност, но постојат неколку ограничувања или барања за вакцини.

Министерот за здравство Адам Ниџиелски, исто така, во средата предупреди дека очекува врв на случаи подоцна во јануари и рече дека владата се подготвува за потенцијално „катастрофално сценарио“.

„Се подготвуваме за нападот на Омикрон“, рече тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Јакимовски: Ќе бидам претседател на сите…

Вечерва се одржа претседателската конвенција на Стевчо…

Силен ветер усмрти петмина граѓани на Полска

Пет лица загинаа денеска во планините Татра…

Полскиот премиер вели дека Европа минува низ…

Полскиот премиер Доналд Туск смета дека Европа…

Руска ракета навлегла во полскиот воздушен простор…

Рано утринава руска балистичка ракета полета околу…

Полскиот МНР: „Јавна тајна“ е дека западните…

Фактот дека западните сили се присутни во…