По 77 отсто обработени гласови од изборите во Унгарија: Фидес со 135 пратеници во новиот парламент

t

Владејачката партија Фидес на унгарскиот премиер Виктор Орбан има убедлива предност пред обединетата опозиција, покажуваат првичните резултати од парламентарните избори одржани денеска во Унгарија.

Резултати од 77.55% проценти од обработените избирачки места:


Фидес: 54.24 проценти
Обединети за Унгарија: 33.92 отсто
Движење на нашата татковина: 6.36 отсто

Состав во Парламентот:

Фидес: 135 пратеници
Обединети за Унгарија: 57 пратеници
Движење на нашата татковина: 7 пратеници

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) Партијата на Каракачанов протестира против кревање…

Во Кресна најавен е широк национален протест…

Руската армија уништи голема залиха на американско…

Министерството за одбрана на Русија соопшти дека…

Oрбан: Санкциите кон Русија се еднакви на…

Целиот свет го чека многу тешка зима,…

Појава на мајмунска сипаница во Европа: Открина…

Иако има мали шанси дека мајмунските сипаници…