Правната фела ги нарече латентни нацисти: Владата ќе казнува за негативно мислење

t

Ако помине владиниот предлог за промени на Законот на граѓанска одговорност граѓаните ќе бидат санкционирани и за негативно мислење, што порано се нарекуваше вербален деликт и беше укинат по крајот на социјализмот.

„Новиот предлог да се одговара за навреда и за „негативно мислење“ не е ништо помалку од цензура на мала врата! Јас можам да напишам дека Владата не работи добро – оп тужба за навреда. Комшијата има лоша фризура – оп навреда. Кој латентни нацисти сте Вие!!!“, пишува за предлогот на владата адвокатот Јанаки Митровски.

И пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Миле Лефков информираше дека во Собрание пристигнал од Министерство за правда предлог законот за граѓанска одговорност за навреда и клевета, па на Фејсбук реагираше во неверица:

„Власта бара за НАВРЕДА да СЕ ОДГОВАРА и со изразување на НЕГАТИВНО МИСЛЕЊЕ! Одговорност за мислење? Што е следно полиција за мисли?“. прашува Лефков.

Според текстот ќе се одговара и за објавување на негативно мислење од страна на граѓаните, предвидува Предлог законот за граѓанска одговорност за навреда и клевета којшто го предлага Владата, преку Министерството за правда, а кој деновиве влезе во собраниска процедура.

,,За навреда одговара тој што за друго лице со утврден или очевиден идентитет, со намера да наштети на неговата чест и углед, со изјава, содржина, однесување, објавување или на друг начин ќе изрази омаловажувачко, понижувачко или негативно мислење, стои во спорниот став од членот 6 во Законот”, стои во текстот од законот.

За предлогот реагира и адвокатот Александар Тортевски и иронично порачува: Само фалете ја власта дека ве усреќува и нема никогаш да ве тужат за клевета.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Еве како започна хаосот во Јане…

И денешниот раокметен натпревар не помина мирно…

Во делчевско село пронајдени гранати од Втората…

Вчера претпладне во полициска станица било пријавено…

Украински дрон експлодираше на 250 километри од…

Во областа Тула во Русија, недалеку од…

НОВ СКАНДАЛ на натпреварот меѓу Вардар и…

Скандалозен настан денеска се случи на ракоментиот…

Ако јадете помалку бифтеци можеби ќе имате:…

Реално немаме пари за учебници по сите…