Православен календар: Денес е сеќавање на мачењето на великомаченикот Свети Ѓорѓи

t

Грузија, која е просветлена во христијанската вера од светата рамноапостолна Нина, која е роднина на светиот великомаченик Георгиј Победоносец, особено го почитува светиот Георгиј, како свој заштитник. Дури и едно од имињата на Грузија е во чест на свети Георгиј и така ја нарекуваат многу народи во светот. Во чест на светиот великомаченик, рамноапостолната Нина го установила овој празник, во спомен на мачеништвото на свети Георгиј.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) СТАДИОНОТ ЕРУПТИРАШЕ по голот на турскиот…

Во тек е натпреварот меѓу репрезентациите на Турција и Грузија…

(Видео) Пороен дожд и тепачка на трибините во…

Денеска на стадионот во Дортмунд се игра…

(Видео) Тепачка во грузискиот парламент

Во Парламентот на Грузија дошло до тепачка…

Грузија влезе во финале со песна на…

Синоќа, во арената во Малме ечеа песните…

Солзавец и водени топови за растерување на…

Вработените во грузиското Министерство за внатрешни работи…