Празнично изненадување: Банка по гpeшка им префрлила 155 милиони евра на дел од своите клиенти

t

Десетици илјади луѓе ширум Британија беа изненадени кога на божиќното утро, на 25 декември, открија дека имаат повеќе пари на нивната банкарска сметка.
Се испостави дека банката „Сантандер“ по грешка уплатила 155 милиони евра на 75.000 сметки на приватни и правни лица.
Вработените во таа банка се обидуваат да си ги вратат парите, но отежнувачка околност е што голем дел е уплатен на сметката во други банки.

Портпаролот на банката рече дека тоа е техничко прашање, како и дека во тек се разговори со другите банки за враќање на дупликатните трансакции.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Британското МНР: Никаква опрема – Мобилизираните Руси…

Британското Министерство за одбрана го објави најновиот…

Захарова: Нека побараат од Украина да им…

Британските власти треба да бараат од украинската…

Светските лидери се соочуваат со кризи на…

Каква разлика прави една година. Огромните предизвици,…

Нов „шамар“ за Џонсон: Конзервативците загубија на…

Премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон беше…

Русија: Британија бара помош за смртните казни…

Рускиот амбасадор во Лондон во вторникот изјави…