Превенција или трупање на казни? МВР со санкции за непрописно вградени фолии на возилата

t

Во периодот од 14.02.2022 до 20.02.2022 Министерството за внатрешни работи спроведе акциска контрола на територијата на Република Македонија за санкционирање на неисполнување на пропишаните услови во однос на затемнувањето на стаклата на возилата и неовластено вградување и користење на уреди за давање на посебни светлосни и звучни знаци во возилата.

При контролата санкционирани се 24 учесници во сообраќајот, од кои 23 за прекршокот на неисполнување на пропишаните услови во однос на затемнувањето на стаклата и една санкција за неовластено вградување и користење за уреди за давање на посебни светлосни и звучни знаци во возилата. На сите прекршители изготвени им се соодветни поднесоци.


Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и заеднички да придонесеме за побезбедни патишта.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

САД не престанува: Нови санкции за две…

САД денеска воведоа санкции за две руски…

Путин: Русија е подготвена да помогне во…

Русија е „подготвена да помогне во решавањето…

Европската комисија инсистира кршенето на санкциите кон…

Европската комисија инсистира на тоа дека кршењето…

Како на филм во Чаир:  Му удрил…

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за…

На територија на град Скопје изречени се…

Министерството за внатрешни работи во текот на…