Објавено на:

Предупредување за економската АПОКАЛИПСА: Газдите на лондонски Сити предвидуваат рецесија

t

Бруталната борба на Велика Британија против кризата со трошоците за живот може да се влоши, според панелот на шефовите на Сити, бидејќи ОЕЦД предвидува раст на Обединетото Кралство во 2023 година на 0, најнизок во Г20.

Економијата се намалува за 0,1% во март, 40-годишната висока инфлација од 9%, зголемувањето на каматните стапки на Банката на Англија на 1,25% – укажуваат на „реален“ ризик од „одржлива и длабока рецесија“.

Креаторите на политиката мора брзо да одлучат помеѓу „краток, остар шок или бавно, но на крајот поболно намалување на БДП“, рече поранешниот претседател на банкарската група Лојдс, Сер Вин Бишоф.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ХОРОР.. ИМА МРТВИ И РАНЕТИ: Три лица…

Вечерва имало пукање во кафе-слаткарница во Истанбул,…

Во првите 3 месеци од годинава Грција…

Бројот на посетители на Грција во првите…

„Гугл“ ќе вложи 1 милијарда евра во…

„Алфабет“, матичната компанија на американската технолошка корпорација…

Бајден: Путин сака доминација во Балтичкото Море

Тој рече дека Русија е особено заинтересирана…

Фон дер Лајен: ЕУ за економските односи…

Таа го изјави ова за време на…