Предупредување од ММФ: Војната е новиот темен облак на хоризонтот

t

Војната меѓу Израел и Хамас е „нов облак“ на хоризонтот кој се заканува да ја затемни и онака мрачната глобална економска перспектива, предупреди шефицата на Меѓународниот монетарен фонд Кристалина Георгиева

Таа оцени дека тешките шокови стануваат „нова нормала“ во економијата во која доминира слаб раст.

Говорејќи на годишните состаноци на ММФ и Светската банка во Маракеш, таа потврди дека „внимателно следи како се развива ситуацијата“ – особено кога станува збор за цената на нафтата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кина и САД ја задржаа цената на…

Цените на нафтата се искачија над 84…

ММФ: НБРМ е добар пример за транспарентност

Гувернерката Анита Ангеловска-Бежоска одржа предавање на „Форумот…

Португалска компанија пронајде 10 милијарди барели нафта…

Португалската нафтена компанија Галп Енергија во неделата…

ММФ предвидува раст на БДП за Македонија…

Пролетната сесија на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ)…

ММФ: Maкедонија годинава ќе има економски раст…

Нашата земја годинава ќе има економски раст…