Предупредување од шефицата на ММФ: Луѓето ќе почнат да излегуваат на улица ако не се запре инфлацијата

t

Луѓето низ светот ќе почнат да излегуваат на улица ако не преземеме соодветни мерки и не го спречиме растот на инфлацијата, предупредува шефицата на ММФ.

Шефицата на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) Кристалина Ѓеоргиева за Си Ен Ен вели дека граѓаните ширум светот поминаа тежок период и серија кризи. Предупреди дека ако останат и без чувството дека ќе преживеат, тогаш останува само улицата.

-Ако не можеме да го заштитиме чувството за преживување и чувството на солидарност, тоа е она што ќе се случи, предупреди таа. Ќе има „луѓе на улица“ на глобално ниво доколку не се преземат чекори за заштита на најранливите од инфлација.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Предупредување од шефицата на ММФ: Луѓето ќе…

Луѓето низ светот ќе почнат да излегуваат…

“Најскапата пица на светот чини 10.000 евра:…

Божидар Божиновски повторно на Фејсбук се исмева…

ММФ со драматично предупредување за руското ембарго…

Меѓународниот монетарен фонд денеска предупреди дека руското…

Пак ја заглавуваат во долгови: ММФ ѝ…

Украина доби заем од 770 милиони американски…

ММФ: Глобалната економија е соочена со тест…

Глобалната економија поради низата последователни кризи се…