Пред малку регистриран земјотрес во Македонија

t

Земјотрес вечерва беше почувствуван во западниот дел на Македонија, но и во делови од Албанија. Тој е регистриран во 22 часот и 36 минути по локално македонско време.

Според информациите на Европско медитеранскиот сеизмолошки центар (ЕМСЦ) земјотресот е со јачина од 3.2 степени по рихтеровата скала.

Епицентарот на земјотресот е на 15 километри од Цетар Жупа, односно на 42 километри од албанскиот град Елбасан кој има популација од околу 100.000 жители.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Земјотрес ја стресе Босна и Херцеговина

Земјотрес со јачина од 3,4 степени според…

Земјотрес во Србија!

Земјотрес со јачина од 2,5 степени според…

Земјотрес утрово ја стресе Албанија

Земјотрес со јачина од 3,1 степени според…

Земјотрес од 6 степени ја погоди Кина,…

Во разорниот земјотрес што денеска ја погоди…

Земјотрес ја стресе Македонија утринава

Земјотрес утрово е регистриран во Македонија. Според…