Пред точно 2 години дознавме за Kовид-19

t

Поминаа две години откако светот почна да дознава за опасниот вирус кој демне во Кина, а за кој се плашевме дека може да се рашири и во целиот свет.

Не требаше многу време за тоа да се случи. Лицето по име Ли Венлианг на социјалните мрежи споделуваше што се случува во Вухан. Тој денеска не е веќе меѓу живите. Почина во февруари 2020, пред да биде прогласена пандемија.

Од тогаш, па се до денеска, светот се соочи со повеќе бранови на коронавирусот, опасни мутации, смртни случаи, како и трајни последици од ковид-19.

Во моментов паралелно се активни две мутации – делта и омикрон. Делта се појави во текот на летото, додека омикрон е откриен неодамна.

Вакцини против ковид-19 постојат, а веќе се развиваат и лекови со кои ќе се третира болеста.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Захарова: Каде е Западот да даде безусловна…

Изјавата од канцеларијата на генералниот секретар на…

Глобалното производство на нафта опадна нагло за…

Глобалното производство на нафта опадна нагло за…

Гутереш: Конфликтите ширум светот се „смртоносен гладен…

Животот на милиони луѓе зафатени од конфликти…

Превентивни мерки против Ковид-19 во грчките училишта

По зимскиот распуст поради новогодишните и божиќните…

Минатата недела имало 72 случаи на заразени…

Вкупно 47 пациенти со грип биле прегледани…