Објавено на:

Премиерот на Соломонските Острови ја нарече Австралија лицемрна: Хистерични се за пактот со Кина, а никој не известија за договорот со САД и Британија

t

Премиерот на Соломонските Острови, Манасех Согаваре ја обвини Австралија дека е лицемерна во нејзиното противење на неодамнешниот безбедносен пакт на оваа пацифичка земја со Кина. Тој тврдеше дека Канбера не се консултирала со своите други партнери минатата година кога го открила безбедносен договор со САД и Велика Британија, познат како AUKUS, кој го отвора патот за Австралија да набави подморници на нуклеарен погон.

„Слушнав за договорот AUKUS во медиумите. Би се очекувало дека како член на семејството на Пацификот, Соломоновите Острови и членовите на Пацификот требаше да бидат консултирани за да се осигура дека овој договор за АУКУС е транспарентен“, рече Согаваре пред парламентот на неговата земја во петокот.

Тој додаде: „Сфаќам дека Австралија е суверена земја, која може да склучи каков било договор што сака, транспарентно или не, што е токму она што го направија со AUKUS“.

Кога Австралија се пријави на AUKUS, не станавме театрални и хистерични за импликациите што тоа би ги имало за нас. Ја почитувавме одлуката на Австралија.

Малата архипелаг држава, Соломонските Острови се наоѓаат на околу 2.000 километри (1.242 милји) североисточно од Австралија.

Кина и Соломонските Острови потпишаа договор за безбедност и соработка кон крајот на минатиот месец. Френк Саде Билаупејн, советник на владата на островите, рече дека аранжманот бил смислен по неодамнешните немири во главниот град на неговата земја Хонијара. Во ноември 2021 година, толпа ја запали зградата на парламентот и го запали локалниот кварт на Кинатаун.

Договорот наиде на гнев во Австралија, како и во САД и Нов Зеланд, од кои сите редовно тргуваат со дипломатски удари со Пекинг.

Австралискиот премиер Скот Морисон минатата недела рече дека кинеската воена база на островите ќе биде „црвена линија“. Даниел Критенбринк, висок американски дипломат одговорен за прашањата на Источна Азија и Пацификот, слично рече дека Вашингтон ќе има „значајна загриженост“ за новата кинеска база во регионот.

Кинеското Министерство за одбрана, сепак, негираше дека имало планови да постави стража во оваа пацифичка земја.

Запрашан за неодамнешната изјава на Согаваре во петокот, Морисон тврди дека има „извонредна сличност меѓу тие изјави и оние на кинеската влада“.

Кинескиот заменик-министер за надворешни работи Ксие Фенг во четвртокот рече дека пактот со Соломонските Острови „не бил насочен кон ниту една трета страна“. Тој додаде дека Австралија нема право да се меша во односите на Пекинг со другите држави. „Ако ова не е кршење на суверенитетот на другите земји, мешање во внатрешните работи на другите земји и кршење на меѓународните правила, [тогаш] што е? тој рече.

Пекинг тврди дека AUKUS ги поткопува мирот и стабилноста во регионот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Белата куќа со коментар за кандидатурата на…

Џон Кирби, координатор за стратешки комуникации во…

САД ставија вето: Засега нема крај на…

Синоќа, САД ставија вето на резолуцијата во…

ОН алармираат поради детската сиромаштија во Велика…

Организацијата ја рангираше Британија на 37 место…

Бајден откри колку американски војници има во…

Во Европа има неколку десетици илјади американски…