Објавено на:

Пресек на ситуацијата во Украина: Видете колку и кои објекти се нападнати и колку жртви зеде “војната” досега

t

Во нападот на Вооружените сили на Русија онеспособени се 74 копнени објекти на вооружените сили на Украина, изјави портпаролот на Министерството за одбрана на Русија, Игор Конашенков.


Како што е наведено, оневозможени се 11 аеродроми на воздухопловните сили на Украина, три командни пунктови, базата на морнарицата на Украина, како и 18 радарски станици на системите за воздушна одбрана С-300 и „Бук М-1“.

Нагласено е дека руската армија не ги таргетира украинските градови или општествените објекти во воените гарнизони за да избегне загуби меѓу украинските војници и нивните семејства.


Соопштено е и дека за време на специјалната операција биле соборени четири украински беспилотни летала „Бајрактар ​​ТБ-2“, како и еден борбен хеликоптер.
Војниците на ДНР, кои се движат во правец на населбата Волноваха, напреднаа седум километри во длабочините на територијата, рече Конашенков.


Се урна руски јуришен авион:
Напаѓачки авион Су-25 на руските воздухопловно-космички сили се урна за време на операцијата за демилитаризација во Украина, изјави Конашенков.
„Авион за напад Су-25 се урна во руските воздухопловно-космички сили поради грешка на пилотот. Пилотот успешно се катапултирал и веќе е во својата воена единица“, прецизира Конашенков.

Шојгу: Се однесувате со почит кон украинските војници
Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу и нареди на руската армија да се однесува со почит кон украинските припадници на вооружените сили. Како што рече, украинските војници, за разлика од националистите, се заколнале на украинскиот народ и ги почитувале наредбите.


Според Конашенков, 14 војници на вооружените сили на Украина се предале за време на борбите. По потпишувањето на изјава за откажување од вооружениот отпор, тие ќе бидат пуштени дома.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украинската вицепремерка: Русите да не посвојуваат деца…

Украинската вицепремиерка Ирина Верешчук ги повика Русите…

Зеленски го покани кинескиот претседател да ја…

Украинскиот претседател Владимир Зеленски го повика кинескиот…

Украинците бараат Зеленски да забрани војската да…

На веб-страницата на украинскиот претседател Володимир Зеленски…

(Видео) Македонија нема ништо против рускиот народ,…

На прашање на Инфомакс како ја коментира…

Русија го нападнала Киев со дронови?!

Украинските власти соопштија дека противвоздушната одбрана соборила…