Претседателот на бугарска партија од Македонија: Нема да прифатиме нашите деца да учат дека се Татари и најголеми непријатели на Македонија

t

Бугарите во Македонија не се сомневаат дека бугарскиот премиер Кирил Петков ќе ги поддржи нивните праведни барања. Ова го изјави Петар Колев, лидер на партијата Граѓанско демократска унија (ЦДУ), одговарајќи на прашање на БГНЕС за целта на нивната посета.


„Денеска сме во Софија за да добиеме информации од прва рака, од бугарската влада, од бугарскиот претседател од бугарското народно собрание. Овие преговори одлучуваат за нашата судбина и за судбината на нашите деца, дали тие ќе продолжат да живеат како втора категорија граѓани или ќе станат полноправни и рамноправни граѓани на сопствената земја. Се решава судбината на нашето историско минато и културно-историското наследство во Македонија“, нагласи Колев.


Тој изјави дека Бугарите во Македонија повеќе не прифаќаат рушење на спомениците на нивните дедовци, не прифаќаат нивните деца на училиште да бидат индоктринирани со антибугаризам и омраза кон Бугарија.

„Не прифаќаме никој на училиште да им всадува дека нивните предци биле Татари, фашисти, окупатори и најголеми непријатели на Македонија. Затоа денеска сме тука да дознаеме дали нашите сфаќања имаат поддршка од бугарската влада и бугарското народно собрание, бидејќи стана јасно дека таква поддршка имаме и од претседателот“, рече Петар Колев.

Запрашан дали има сомнежи дека бугарската влада нема да ги заштити нивните права за време на разговорите, Петар Колев рече: Немаме дилеми, ниту сме убедени. Затоа сме тука и се надевам дека во 17.00 часот ќе добиеме конкретен одговор од бугарскиот премиер.

Тој додаде дека претседателот Румен Радев продолжува да ги поддржува нивните барања во врска со промената на Уставот и нашата еднаквост во Македонија.

„Стана јасно дека тој продолжува да го поддржува нашето барање за промена на учебниците и одразување на историската вистина каква што е и Бугарија. Сите овие промени, според нас, треба да се случат пред почетокот на преговорите на Скопје за членство во ЕУ, особено промената на Уставот и регистрацијата на Бугарите како државотворен народ во Македонија“, рече Колев.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Маричиќ: Должност ни е да дадеме шанса…

Вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ, во вечерашното…

Бугарија драстично ја намалува финансиската помош за…

Бугарија ја намалува помошта за Украинците кои…

Османи: Особено ги ценам француските напори за…

Остварена средба со висока делегација од француското…

Македонија се соочува со негативни демографски трендови

Актуелните демографски трендови во РС Македонија не…

Османи: Претставена е успешната приказна на Македонија…

Руската агресија, исфрлањето на Русија од Организацијата…