Претседателот Пендаровски прими делегација од турскиот Државен универзитет „18 Март“ во Чанаккале

t

Претседателот Стево Пендаровски, прими делегација од Државниот универзитет „18 Март“, во Чанаккале, Република Туркије, предводена од ректорот Седат Мурат.

-На средбата претседателот Пендаровски беше информиран за соработката која Универзитетот во Чанаккале ја остварува со институциите во Северна Македонија, како и за идеите и можностите за размена на искуства во контекст на образовните политики, проширување на соработката во полето на културата, младите и спортот преку заеднички активности и проекти, информираат од Кабинетот на претседателот.

Шефот на државата Пендаровски посочил дека Северна Македонија има воспоставено одлична соработка со Република Туркије во областа на образованието и културата, и изразил поддршка на сите позитивни иницијативи кои придонесуваат за продлабочување и зацврстување на билатералните односи и пријателските врски меѓу двата народа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Колева: Мора да има одговорност за…

Скандалот со лажните анкети покажа дека постои…

Кремљ: Русија и НАТО се во директен…

Русија и НАТО сега се во „директен…

Цените на нафтата на највисоко ниво во…

Цените на нафтата достигнаа највисоко ниво во…

УАПСЕН ПОРАНЕШНИОТ СОВЕТНИК НА ЗЕЛЕНСКИ! Работел за…

Артем Шило, поранешен советник на украинскиот претседател…