Претставничкиот дом на САД ја одобри забраната на рускиот ураниум

t

Предлог-законот треба да помине во Сенатот и да биде потпишан од претседателот Џо Бајден за да стане закон.

Претставничкиот дом на САД во понеделникот гласаше да го одобри законот со кој ќе се забрани увозот на збогатен руски ураниум. Мерката е дел од политиката на санкции на Вашингтон против Москва.

Предлог-законот сега мора да помине во Сенатот и да биде потпишан од претседателот Џо Бајден пред да стане закон. Сенатот ќе има ограничено време да гласа за предлогот оваа година.

Законодавството ќе забрани увоз на руски ураниум 90 дена по донесувањето. Содржи откажувања со кои се дозволува увоз на ниско збогатен ураниум од Русија доколку американскиот секретар за енергетика утврди дека нема алтернативен остварлив извор на располагање за работа на нуклеарен реактор или американска компанија за нуклеарна енергија, или ако пратките се во национален интерес.

„Ризиците од продолжување на оваа зависност од Русија за нашите нуклеарни горива се едноставно премногу големи“, рече републиканската претставничка Кети МекМорис Роџерс пред гласањето, цитирана од Ројтерс. „Тоа ја ослабува американската инфраструктура за нуклеарно гориво, која значително се намали поради зависноста од овие евтини горива“, додаде таа.

Дозволениот увоз на руски ураниум според откажувањето, наводно, постепено ќе се намалува од околу 476,5 метрички тони во 2024 година на 459 метрички тони во 2027 година.

Русија поседува околу 50% од светската инфраструктура за збогатување ураниум, што е клучно за производство на нуклеарно гориво. Земјата останува главен снабдувач на услуги за ископување ураниум, мелење, конверзија и збогатување за американските комунални претпријатија. Минатата година Вашингтон се потпираше на Москва за околу четвртина од збогатениот ураниум, покажуваат податоците на американската влада.

Според главниот нуклеарен аналитичар на BloombergNEF, Крис Гадомски, Русија е единствениот комерцијално достапен извор на специјално високо збогатено реакторско гориво познато како Халеу кое е потребно за нова сорта напредни нуклеарни реактори кои моментално се развиваат.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Захарова: Поради вежбите на НАТО во Финска,…

Маневрите на НАТО во близина на границите…

Сенатот одобри помош за Украина, Израел и…

Во САД, Сенатот одобри помош за Украина,…

Поради корупција уапсен е рускиот заменик министер…

Русија уапси министер поради примање мито.  Рускиот…

Хорор: Маж ги убил сопругата и трите…

Пет мртви тела, меѓу кои и три…

Директорот на ФБИ: „ТикТок“ е проблем за…

Директорот на ФБИ, Кристофер Реј изјави дека…