Приведени две лица за криумчарење на мигранти – ова се деталите

t

Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал при Министерството за внатрешни работи до надлежното ОЈО за гонење на организиран криминал и корупција поднесе кривична пријава против М.А.(27) и А.Х.(20), двајцата од Пакистан, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „криумчарење мигранти“ по член 418-б од Кривичниот законик.

Имено, на 22.12.2021, по преземени мерки и активности на автопатот Куманово – Табановце, во напуштени објекти во село Горно Којнаре, кумановско, полициски службеници од Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал пронашле 40 лица – мигранти од кои 21 лице од Индија, 15 од Сирија, две од Пакистан, и по едно лице од Мароко и Турција. Меѓу лицата три се малолетни.

Исто така, при преземањето мерки било утврдено дека М.А. и А.Х., кои биле дел од групата, ја организирале групата и за финансиски надомест на лицата требало да им организираат илегален премин на македонско-грчката граница.

Во текот на денот М.А и А.Х. ќе бидат изведени пред судија на претходна постапка, додека, останатите лица се сместени во Прифатен центар.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ДЕТАЛИ ЗА АПСЕЊЕТО НА САЛИУ! Го уапсиле…

Денес попладне по фудбалскиот натпревар ФК БВК…

(Видео) УАПСЕН НОВИНАРОТ ФУРКАН САЛИУ – Минатата…

Откако минатата недела објави скандал поврзан со…

МВР: Лице барано со потерница спроведено во…

Денеска (07.04.2024) во 00.05 часот на подрачјето…

Грета Тунберг е уапсена во Хаг!

Полицијата во Хаг ја приведе активистката Грета…

Запалена сува трева е причината за пожарот…

Пет патнички возила се зафатени со пожарот…