Објавено на:

Пристигнаа украински тенкови во Донбас: Западот и Украина подготвуваат разузнавачка операција „Crushing sword“

t

Народната милиција на самопрогласената Луганска Народна Република забележала оклопни возила на украинските сили во близина на селото Новотошковско во Донбас, кое е под контрола на Киев, соопшти прес-службата на милицијата.

„Во реонот на одговорност на 57-та бригада (украински сили), евидентирано е распоредување на три оклопни борбени возила и еден оклопен транспортер МТ-ЛБ во станбениот дел на населбата Новотошкивско (во близина на контактната линија)“, изјави портпаролот.

Украинските и западните разузнавачки служби подготвуваат информативна кампања против Руската Федерација и самопрогласените републики Донбас, изјави шефот на Народната милиција на Народна Република Луганск, Јан Лешченко.

„Нашите разузнавачи успеаја да добијат веродостојни информации дека украинските специјални служби, со поддршка на западните специјални служби, започнуваат специјална информативна кампања со кодно име „Crushing sword“, рече Лешченко.

Тој објасни дека целта на оваа кампања е да се „измами светската заедница“ и да се обвинат НР Кина, Народна Република Донбас и Руската Федерација за „агресија врз Киев“.

„Силите за психолошки операции во Украина имаат задача да сеат паника меѓу населението и бранителите на народните републики“, изјави Лешченко.

Лешченко додаде дека Киев подготвува исценирани приказни за почетокот на непријателствата со самопрогласените Републики во Донбас со учество на руската армија.

„Во првата фаза од информативната кампања, со почетокот на агресијата на вооружените сили на Украина, планирано е да се емитуваат претходно подготвени монтирани видеа за наводниот почеток на воените дејствија против Украина од страна на Народните републики и Руската Федерација. “ објасни претставникот на полицијата во Луганск.

Во втората фаза од кампањата, медиумите ќе го покажат „успехот на украинската армија во одбивањето на имагинарната агресија“ и приказните за офанзивата на непријателските позиции, додаде тој.

„Според планот, меѓународната заедница и населението на Украина ќе треба да бидат убедени во законитоста на акциите на Вооружените сили на Украина, кои наводно го ослободуваат Донбас од терористите. „Смртта на цивилите во народните републики ќе биде претставена како уништување на терористите“, објасни Лешченко.

Медиумите планираат да емитуваат и филмови за „ужасите на војната“ со порака дека регионите на југоистокот мора да бидат „ослободени од руското угнетување“, заклучи тој.

Во април 2014 година, украинските власти започнаа воена операција против Народните републики Доњецк и Луганск, кои прогласија независност по државниот удар во Украина во февруари 2014 година. Киев не ги признава ДНР и ЛНР и ги смета териториите на двете републики за окупирани и бунтовнички сили терористи.

Прашањето за решавање на ситуацијата во Донбас, меѓу другото, се разговара и на состаноците на контакт групата во Минск, која од септември 2014 година усвои три документи кои ги регулираат чекорите за деескалација на конфликтот. Сепак, и по договорот за примирје меѓу конфликтните страни, се уште има размена на оган.

На 27 јули 2020 година, во Донбас стапија на сила дополнителни мерки за обезбедување примирје. Договорот вклучува забрана за секаков вид оган, распоредување тешко оружје, офанзивни и диверзантски дејствија и предвидува дисциплинска одговорност за прекршување на договорот. Конфликтните сили исто така не треба да користат дронови на линијата на контакт, а инженерската опрема на позицијата е забранета.

Русија постојано ги негираше обвинувањата за „агресивни дејствија“ на Западот и Украина, тврдејќи дека тоа никому не се заканува, а изјавите за „руска агресија“ се користат како изговор за распоредување на се повеќе воена опрема на НАТО во близина на границите на Русија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Спречено криумчарење на 84 часовници и на…

Царински службеници од царинските испостави Охрид и…

Како зимското време влијае на метаболизмот?

Сепак, новото истражување на Универзитетот во Копенхаген…

Трамп: Нема да бидам диктатор ако се…

Тој го кажа ова за Фокс њуз,…

Во кои земји од Европската унија живеат…

Откриени се најсреќните нации во Европската унија,…

УЖАС! НА УЛИЦА ВО БРИТАНИЈА НАЈДЕНО ТЕЛО…

Телото на бебето е пронајдено надвор од…