Објавено на:

Пристигна наредба: Американските војници кои нема да се вакцинираат ќе бидат расчинети

t

Американските војници кои ќе одбијат да се вакцинираат против КОВИД-19 веднаш ќе бидат расчинети, соопшти во средата Армијата на САД, велејќи дека потегот е клучен за одржување на борбената готовност.

Наредбата на Армијата се однесува на редовните армиски војници, активните армиски резервисти и кадетите, освен ако тие не добиле одобрување или чекаат изземање, се вели во соопштението.

Наредбата за расчинување е најновата одлука на армијата, откако Пентагон ја направи вакцината задолжителна за сите припадници на војската во август 2021 година.

Огромното мнозинство од сите активни трупи примиле најмалку една доза. Околу 79 војници починале од коронавирус.

„Подготвеноста на армијата зависи од војниците кои се подготвени да тренираат, да распоредуваат, да се борат и да победат во војните на нашата нација“, рече армискиот секретар Кристин Вормут. „Невакцинираните војници претставуваат ризик за силите и ја загрозуваат подготвеноста“.

Другите гранки на американската војска, вклучително и воздухопловните сили на САД, веќе почнаа да ги отстрануваат оние кои избраа да не примаат вакцина против Ковид, која првпат беше овластена за итна употреба во декември 2020 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зијан одмор: Повторно оштетени македонски возила во…

Шест македонски возила изгребени со остар предмет…

Украина ја продолжи вонредната состојба и мобилизацијата…

Украинскиот парламент, Врховниот труд, денеска ги поддржа…

Курти: Србија е кошмар, продолжува со старите…

Косовскиот премиер, Албин Курти ја повика Србија…

Србија е ноќна мора за сите соседни…

Косовскиот премиер, Албин Курти ја повика Србија да се…

Влегол во филм: Монструмот од Цетиње убиваше…

Застрашувачка е големата сличност меѓу серијата „Црна…