Објавено на:

Приштина подготвува тyжба пpoтив Белград за гeноцид врз албанското население

t

Косовските власти бараат експерти кои ќе им помогнат да најдат правна основа и да поднесат тужба против Србија за геноцид врз албанското население, изјави министерот за правда на Косово, Албуљен Хаџиу.

Хаџиу рече дека тужбата е во надлежност на кабинетот на премиерот на земјата, Албин Курти и дека веќе одржале неколку состаноци по тој повод.


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Стрaшно обвинyвaње на Мета: Демонстрантите kрвавите протeсти…

Албанскиот претседател Илир Мета за крвавите демонстрации…

Cнajпeрoт за Вучиќ требало да дојде преку…

Преседателот на Србија Александар Вучиќ требало да…

Регистрирани првите случаи на новата подваријанта на…

Словенија досега се потврдени два случаи на…

Дипломатски скандал: Кривокапиќ го врати црногорскиот МНР…

Според црногорските медиуми, црногорскиот премиер Здравко Кривокапиќ…

Студија: Загадувањето го скратува животниот век

Загадувањето на воздухот доведува до појава на…