Објавено на:

Пробиена одбраната на Украина кај Изум – окупирана важна стратешка точка

t

Руската армија ја проби одбраната на вооружените сили на Украина кај Изум и окупираше добро утврдена населба.

Битките за ова село траеле неколку недели.

Околу Долгенки, украинците концентрирале големи сили со оклопни возила и артилерија.

Руската армија испали огромен број топовски артилериски гранати и MLRS на утврденото подрачје на непријателот, а вооружените сили на Украина претрпеа големи загуби овде. Во шумата, руските специјални сили издлабиле многу стражарски места.

Руските војници ја продолжуваат офанзивата од регионот Харков кон Донбас.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Домашниот есап на пазар не излегува ама…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски и претседателката…

Струмица вечерва меѓу најзагадените градови во светот

Струмица вечерва е меѓу најзагадените градови во…

Меџити го изгоре Мицкоски: Требаат уште шест…

Изет Меџити и други приврзаници на т.н.…

Левица од Атина: Грција и Бугарија мораат…

Грција и Бугарија мора да ја признаат…