Објавено на:

Продолжуваат препукувањата: Азербејџан вели акциите се испровоцирани од можност за саботажа – руските изјави не соодветствуваат со реалноста

t

Министерството за одбрана на Република Азербејџан издаде официјално соопштение во кое изразува „жалење поради едностраната изјава на Министерството за одбрана на Руската Федерација, која не соодветствува на реалноста“.

Во соопштението понатаму се наведува дека акциите на азербејџанската армија биле испровоцирани од наводните „обиди на ерменските диверзантски групи да извршат саботажи“.

Како заклучок, Министерството за одбрана на Азербејџан ја повика руската страна да обезбеди целосно повлекување на „остатоците од ерменската армија и илегалните ерменски вооружени формации од меѓународно признатата територија на Азербејџан, не го попречува движењето на азербејџанската армија“ и да не се користи терминот „Нагорно Карабах“.објасни дека „административно-територијалната единица со тоа име не постои на територијата на Азербејџан“.

Судејќи според тонот на азербејџанската изјава и фактот дека таа ги игнорира руските повици за повлекување, Баку нема намера да придонесе за смирување на тензиите во регионот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нагло се зголемила продажбата на антидепресиви во…

Продажбата на антидепресиви во руските аптеки се…

Историски момент за Русинката Ана Кикина: Стана…

Руски астронаут првпат по 20 години полета…

Њујорк Тајмс: Американските разузнавачки агенции велат дека…

Американските разузнавачки агенции велат дека членовите на…

ЕУ: Србија да објасни зошто не воведува…

Неименуван висок претставник на Европска комисија, порача…

Украинците вријат-Путин потпиша: Нуклеарната централа “Запорожје” од…

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша декрет со…