Објавено на:

Продолжуваат протестите во Црна Гора против формирањето на владата на Дритан Абазовиќ

t

Претседателот на Демократска Црна Гора, Алекса Бечиќ, од Бар од протестниот митинг против најавата за формирање малцинска влада изјави дека избори во Црна Гора ќе има, бидејќи тие не можат да се избегнат.


Бечиќ истакна дека оние кои не се подготвени да одат со ДПС сега се прогласени за предавници во Црна Гора.


„Нашите морални лекции, додека народот се жртвуваше и храбро се жртвуваше, ги учат оние кои со години стекнаа милиони, а ги има во разни партии и на разни страни. Сега сакаат да ја пренесат нашата победа од 30 август на табелата на ДПС“, рече тој.


Наведе и дека демократите нудат фер решение.


„Избори ќе има, ова ќе им се суди на нив. Им нудам на сите што се на функција, да излеземе на избори. Се гледа кој брани и кој ги враќа фотелјите, а кој е со народот. Народниот суд не може да се избегне. Не чекаат локални избори. Стани, Баре, стани Црна Гора“, истакна Бечиќ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Таравари: Северна Македонија нема друга алтернатива освен…

Претседателот на Алијснса за Албанците, Арбен Таравари,…

Течат роковите за формирање на Владата

Минатиот четвртокот мандатарот Христијан Мицкоски го доби…

Македонија отсега ќе има 20 министерства, непознато…

Maкедонија отсега ќе има 20, наместо 16…

ВМРО-ДПМНЕ демантира: Веста дека Мицкоски го повлече…

Веста објавена на неколку електронски медиуми со…

Сиљановска му до даде мандатот на Мицкоски…

Претседателката на Република Македонија, Гордана Сиљановска Давкова,…